Logo Tasarımının Önemi

10 Tem

Logo Tasarımının Önemi

Yazan 

Logo tasarımında şekiller, renkler, bütünlük oldukça önemlidir. Bunun yanında logonun hazırlanmış olduğu formatlar da ileriki dönemlerde çok büyük önem taşıyacaktır.

Genellikle logo tasarımı yapılırken renkler rastgele seçilir. Beraberinde ise genellikle anlamdan yoksun bir biçimde, genellikle belirli kelimelerin baş harfleri kullanılarak yapılan kısaltmalar ile elde edilmiş bazı karakter kombinasyonları kullanılır.

Zaman ilerledikçe de ihtiyaca ya da beğeniye göre değiştirilir. Bu değişim süreci ne kadar hızlı olursa, mevcut işletme veya kuruluş için logonun faydası göreceli olarak azalacaktır.

Bu nedenle aynı site tasarımında olduğu gibi logonuzun da tasarlanması sırasında uzman desteği almanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Şayet logonuzu tasarlarken standart belirli kalıplar ile ilerlerseniz bir süre sonra yaratıcılıktan uzaklaşarak sadece belirli tasarımlar arasında gidip geldiğinizi görebilirsiniz.

Çok iyi bildiğimiz ve aynı zamanda Iphone, Ipad üreticisi de olan Apple Firmasının logosuna hiç dikkat ettiniz mi?

Apple Logosu

Son derece basit görünen bu logonun matematiksel ölçülerine bir de şu açıdan bakalım;

apple logosu altın oranı

Tasarımcılar, son derece basit ve sade olan bu logo için “Altın Oran” olarak bilinen oransal ifadeleri kullanmışlardır. Sonuçta son derece karmaşık bir ölçüm sisteminden bu basit, sade ve bir o kadar şık logo elde edilmiştir.

Peki, “Altın Oran” nedir ve neden önemlidir?

Altın Oran, Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiş olup ve halen mimaride ve sanatta kullanılmaktadır.

Formülüze edersek;

altın oran

A / B = 1,618 ve B / (A+B) = 1,618

Dolaysıyla Apple Logosundaki ilk görselde bulunan çemberleri birbirine oranlarsak daima 1,618 sayısını buluruz.

Örnekte de görüldüğü gibi logoyu tasalarken Apple kelimesinin İngilizce karşılığı olan “Elma” şekli kullanılmış fakat bu tasarım sırasında matematiksel oranlar ile estetik ve ölçülebilir bir sonuç elde edilmiştir.

Logo Tasarımında Renklerin Önemi:

Yine aynı örnek üzerinden incelemeye devam edelim.

Apple firması logo olarak ilk seçtiği görsel Isaac Newton’un yerçekimi kuralını bulduğu ana gönderme yapmak amacıyla elma ağacı altında oturan görüntüsü kullanılmıştır. Sonuçta Isaac Newton’un kafasına düşen elma sadece Newton’un değil aynı zamanda tüm dünyanın değişimine neden olmuştur. Bu anlamda Apple cihazları da yine tüm insanları etkileyecek ürünlere gönderme yapacak şekilde Apple yani Elma ismini seçmiştir.

İlerleyen dönemlerde tek renk monitörlerden, çok renkli monitörlere geçtiği sırada logosunda değişikliğe giderek gökkuşağı renklerinden oluşan elma görseli kullanılmaya başlanmış, daha sonra sadelik ve basit vurgusu için Siyah, Netlik için Mavi Cam en son olarak da teknolojiye atıfta bulunarak Griden Beyaza dönen cam elma yani Kristalize elma görüntüsü kullanılmıştır.

apple logo evrimi

Görüldüğü gibi son derece basit olan bu logonun detayını incelediğimizde;

  • Ne amaçla seçildiği,
  • Nasıl tasarlandığı,
  • Şirketin tarihsel evrimi,
  • Neden bu renklerin kullanıldığı

Gibi sorulara cevap bulabilmekteyiz.

Zaman ilerledikçe tüm dünyada bu logo o kadar çok benimsenmiştir ki artık bir “Elma” şeklini gören herkesin bilinçaltında “Apple” markası oluşmuştur. Bu da Logo ile Marka Bilinirliği için son derece başarılı bir örnektir.

Okunma 3747 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 10 Temmuz 2017 02:29

Hizmetlerimiz

E-Bültene Abone Olun

Web tasarımı ile ilgili güncel son bilgileri almak için lütfen abone olunuz.

Sadece bilgilendirme amaçlıdır

İletişim

+90 541 250 5061
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.