WEB Tasarımında Renkler

10 Tem

WEB Tasarımında Renkler

Yazan 

İnsanlar üzerinde renklerin önemi son derece büyüktür. Örneğin gökyüzünün masmavi olması ne kadar mutlu ediyorsa, kapalı gri bir hava da bir o kadar olumsuz etkilemektedir. Aynı şekilde canlı yeşil renkler sağlıklı bir ürünü, nispeten mor renkler ise bozulmuş, kötü bir ürünü hissettirir. Dikkat ederseniz özellikle sağlık alanındaki firmaların çoğu canlı yeşil renkleri tercih etmektedir.

Renklerin önemini doğada da görmekteyiz. Yeni doğan bir kuş yavrusunun açlığını haber vermek için hemen annesinin gagasının altındaki kırmızı noktayı gagalaması renklere karşın doğal davranışın genetiğe kodlanmasının en güzel örneklerindendir. Aynı şekilde canlı ve parlak kırmızı - siyah - sarı renk tonu ile vücutları renklenmiş canlıların zehirli olması gibi. Bilinçaltına işleyen bu uyarı sistemi sayesinde hemen hemen tüm canlılar bu renkler ile bezenmiş diğer canlılardan özenle uzak durmaktadır. Bazı canlılar ise bu uyarı sisteminin fakında olması lazım ki, zehirli olmamasına rağmen sağ kalmak adına bu renkleri birebir taklit ederek kendilerini bir nevi korumaya alırlar.

Uzun süre önce satın alma süreçlerinde insanların davranışlarının renkler ile direkt ilgili olduğunu fark eden çoğu firma mağazalarında yapmış oldukları renkli ışıklandırmalara son derece önem vermektedirler. Örneğin bir et reyonun kırmızı ışık ile aydınlatılması veya manav tezgâhının yeşil renk ile aydınlatılması bu yüzdendir. Yine hemen hemen tüm kumarhaneler canlı renkler ve ışık oyunları ile sizleri büyüleyerek mümkün olduğunca işletme içinde kalmanızı sağlamaya çalışmaktadır.

Bu yaklaşımı tasarımında özenle kullanan firmaların renk seçimlerinin de birincil amaçları budur. Güzel bir site görselinden daha çok, ziyaretçilerin amaçları doğrultusunda bilinçaltı mesajlar vererek mümkün olduğunca ziyaretçilerin site içerisinde gezinmelerini sağlamaktır.

Site tasarımı sırasında eğer;

Mavi ve Turuncu renk kombinasyonları kullanılmış bir inşaat şirketi sitesi, huzuru ve güveni;

Sarı ve Turuncu renk kombinasyonları kullanılmış bir anaokulu sitesi, samimiyeti;

Mavi renk kombinasyonları kullanılmış bir sosyal paylaşım sitesi, beraberlik ve birlikteliği vurgulamaktadır.

Zaten dikkat ederseniz, Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal platformların ana renk tonlarının mavi olmasının temel sebebi bundan kaynaklanmaktadır.

sm icons

Doğru renk seçimi internetin amacına göre değişmektedir.

Örneğin kırmızı tonları insanlarda tehlikeyi simgelediği kadar liderlik algısını da canlandırır.

Bu nedenle bir inşaat firmasında kırmızı kullanmak ziyaretçileri rahatsız edebilirken, bir milletvekili adayı için tasarlanan sitede güç ve iktidar algısı için iyi bir seçim olmaktadır. Aynı şekilde bir lokanta için tasarlanan sitede kullanan kırmızı renkler ise ziyaretçilerde iştah artırıcı bir algı yaratarak olumlu etkilerde bulunmaktadır.
Peki, doğru renk seçimi yaptık. Tasarım sırasında renkleri nasıl kullanmalıyız?

Bunu bir örnekle açıklayalım:

Bir inşaat şirketimiz mevcut ve bunun için bir site tasarlamak istiyoruz. Huzuru, güveni, aile sıcaklığını hissettiren turuncu ve tonlarını ayrıca birlikteliği ve sosyalliği vurgulamak için de mavi tonlarını kullanmaya karar verdik. Bu anamda mavi ve tonları aynı zamanda ferah bir ortam hissi sağlamakla beraber yükselme duygusunu da beraberinde yansıtmaktadır. Zaten bizde bu algıya sebep olan gökyüzünde irtifa yükseldikçe açık maviden laciverte giden bir renk skalasını görmekteyiz.

Önce ana renklerimize karar verelim:

renk ornek

Tasarımı şu şekilde yapabiliriz.

Örnek Web Sitesi

Bu örnekte mavi tonlarını kullanarak ferah ve samimi, turuncu renk ile huzurlu bir etki üzerinde çalışılmıştır. Aynı zamanda sitede kullanılan mavi-turuncu oranları ile logodaki mavi-turuncu oranlarının benzer olmasına dikkat edilmiştir.

Okunma 2112 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 10 Temmuz 2017 09:29

Hizmetlerimiz

E-Bültene Abone Olun

Web tasarımı ile ilgili güncel son bilgileri almak için lütfen abone olunuz.

Sadece bilgilendirme amaçlıdır

İletişim

+90 541 250 5061
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.